MAN TGX XXL low boy semitrailer "v. d. Vlist" (NL)
Product number:
155885
Listprice:
34,50 €
The main focus of the forwarding company Van der Vlist is road transport of goods with unique dimensions. The from Herpa released heavy-duty truck is based on the company’s design. The four-axle MAN TGX XXL features a Nooteboom pendular-X trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | v.d. Vlist |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 65 g |
| Release Date | May/June 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The main focus of the forwarding company Van der Vlist is road transport of goods with unique dimensions. The from Herpa released heavy-duty truck is based on the company’s design. The four-axle MAN TGX XXL features a Nooteboom pendular-X trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | v.d. Vlist |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 65 g |
| Release Date | May/June 2009 |