MAN TGX XXL low boy semitrailer 4-axle with tank Ferdinand "Steinle"
Product number:
158411
Listprice:
59,00 €
The forwarder Steinle from Lauingen also transports historic tanks. The tank Ferdinand weighs 60 tons which is why it is loaded on a twelve-axle semitrailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Steinle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 170 g |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Steinle from Lauingen also transports historic tanks. The tank Ferdinand weighs 60 tons which is why it is loaded on a twelve-axle semitrailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Steinle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 170 g |
| Release Date | May/June 2011 |