MAN TGX XXL Kühlkoffer-Sattelzug "Meixner/Fränkische Schweiz"
Product number:
121828
Listprice:
59,95 €
The forwarder "MTS, Meixner Transporte + Service" from Wiesenthau, Franconia, had its own new showtruck designed with motifs from Franconian Switzerland. The current MAN TGX XXL with refrigerated box trailer is delivered in the well-known showcase.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | MTS – Meixner Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 256 g |
| Release Date | March/April 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder "MTS, Meixner Transporte + Service" from Wiesenthau, Franconia, had its own new showtruck designed with motifs from Franconian Switzerland. The current MAN TGX XXL with refrigerated box trailer is delivered in the well-known showcase.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | MTS – Meixner Transporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 256 g |
| Release Date | March/April 2018 |