MAN TGX XXL heavy load truck with loading "Kahl Schwerlast" (Nordrhein-Westfalen / Moers)
Product number:
310857
Listprice:
59,95 €
Once again Kahl Schwerlast from Moers provides the original for a Herpa miniature. The MAN TGX XXL heavy-duty tractor is equipped with a ballast platform, and pulls eight axle lines equipped with a heavy load.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kahl Schwerlast |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 53 mm |
| Weight | 206 g |
| Release Date | September/October 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Once again Kahl Schwerlast from Moers provides the original for a Herpa miniature. The MAN TGX XXL heavy-duty tractor is equipped with a ballast platform, and pulls eight axle lines equipped with a heavy load.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kahl Schwerlast |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 53 mm |
| Weight | 206 g |
| Release Date | September/October 2019 |