MAN TGX XXL heavy duty semitrailer with loading "Kahl Schwerlast"
Product number:
157742
Listprice:
59,00 €
New type! With two new tube adapters, mounted on the Goldhofer undercarriages, a large self-supporting tank piece is transported. The tube adapters are individually adjustable and fixable to the load’s height.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kahl Schwerlast |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | September/October 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! With two new tube adapters, mounted on the Goldhofer undercarriages, a large self-supporting tank piece is transported. The tube adapters are individually adjustable and fixable to the load’s height.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kahl Schwerlast |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | September/October 2010 |