MAN TGX XXL heavy-duty "Colonia"
Product number:
156196
Listprice:
34,50 €
Gottfried Schönges founded his company Colonia towing services in 1945 with an old Opel Blitz as tow truck. Today, the company owns a fleet of about 250 vehicles. Among them are 75 crane vehicles from the 7.5 t industrial crane to the 500 t telescopic crane as well as especially designed rescue and tow vehicles, forklifts and heavy load transporters. This time, we realize a four-axle MAN TGX XXL as heavy load truck with 12 Goldhofer center lines. Of course in Colonia design.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Colonia |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Gottfried Schönges founded his company Colonia towing services in 1945 with an old Opel Blitz as tow truck. Today, the company owns a fleet of about 250 vehicles. Among them are 75 crane vehicles from the 7.5 t industrial crane to the 500 t telescopic crane as well as especially designed rescue and tow vehicles, forklifts and heavy load transporters. This time, we realize a four-axle MAN TGX XXL as heavy load truck with 12 Goldhofer center lines. Of course in Colonia design.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Colonia |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | July/August 2009 |