MAN TGX XXL glass transporter semitrailer „Dahmen / Saint Gobain"
Product number:
156264
Listprice:
29,50 €
The new Langendorf glass transporter is a complete new development by Herpa. The model is somewhat shorter compared to the concrete component truck and features a cover. The model is also submersible. Only the wheel suspensions are the same as on the concrete component truck – everything else is completely new – a top mold novelty. Adolf Dahmen founded his company in 1930 and operated as threshing contractor and a straw- and lumber trade. He managed the necessary transports with a horse-drawn vehicle and a truck. In 1944, a milk transporter was added. In 1954, the straw trade was discontinued to solely handle long-distance transports of glass, construction material and package freight. Today, next to the volume trucks and local traffic trucks they own an entire fleet of special glass transporters.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dahmen Saint-Gobain Glass |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new Langendorf glass transporter is a complete new development by Herpa. The model is somewhat shorter compared to the concrete component truck and features a cover. The model is also submersible. Only the wheel suspensions are the same as on the concrete component truck – everything else is completely new – a top mold novelty. Adolf Dahmen founded his company in 1930 and operated as threshing contractor and a straw- and lumber trade. He managed the necessary transports with a horse-drawn vehicle and a truck. In 1944, a milk transporter was added. In 1954, the straw trade was discontinued to solely handle long-distance transports of glass, construction material and package freight. Today, next to the volume trucks and local traffic trucks they own an entire fleet of special glass transporters.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dahmen Saint-Gobain Glass |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | July/August 2009 |