MAN TGX XXL Euro 6c tractor unit Spedition Lagoudakis / Leonidas
Product number:
314923
Listprice:
29,95 €
Leonidas, the king of Sparta, is the theme of the third tractor unit of the Lagoudakis shipping company, which was impressively staged by Walter Rosner. The shipping company’s semitrailer, offered separately by Herpa, also fits this tractor.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | May/June 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Leonidas, the king of Sparta, is the theme of the third tractor unit of the Lagoudakis shipping company, which was impressively staged by Walter Rosner. The shipping company’s semitrailer, offered separately by Herpa, also fits this tractor.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | May/June 2022 |