MAN TGX XXL Euro 6c container semitrailer "EKB / Maersk"
Product number:
308441
Listprice:
36,95 €
The Bremen-based company EKB has been known and popular at Herpa since the 1980s. Currently, EKB has launched modified colors on its trucks. Herpa loaded this new container trailer with a 40 ft.-open top container of the shipowning company Maersk.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | EKB |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver / green silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90.7 g |
| Release Date | March/April 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Bremen-based company EKB has been known and popular at Herpa since the 1980s. Currently, EKB has launched modified colors on its trucks. Herpa loaded this new container trailer with a 40 ft.-open top container of the shipowning company Maersk.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | EKB |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver / green silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90.7 g |
| Release Date | March/April 2018 |