MAN TGX XXL Euro 6c chrome tank semitrailer „Minor“
Product number:
312400
Listprice:
44,95 €
Spedition Minor from Gelsenkirchen in Westphalia has been specializing in the transport of liquid goods for over 30 years, and maintains a branch in Speyer. In 2019, the company had a MAN TGX semitrailer tractor designed by Sabine Krbecek with a lion motif. Herpa will produce the glossy chrome tank semitrailer in a unique edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Minor |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.4 g |
| Release Date | September/October 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Spedition Minor from Gelsenkirchen in Westphalia has been specializing in the transport of liquid goods for over 30 years, and maintains a branch in Speyer. In 2019, the company had a MAN TGX semitrailer tractor designed by Sabine Krbecek with a lion motif. Herpa will produce the glossy chrome tank semitrailer in a unique edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Minor |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.4 g |
| Release Date | September/October 2020 |