MAN TGX XXL Euro 6c bulk silo semitrailer "Schwarzer Spedition"
Product number:
308885
Listprice:
39,95 €
The trucks of the forwarder Schwarzer from Steinfeld in Lower Saxony are operated all over Europe. The family-owned company has been working in the transport business for over 100 years. Herpa initially realized a current MAN TGX with udder silo trailer as one-time Edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schwarzer Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Night blue-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78.4 g |
| Release Date | May/June 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The trucks of the forwarder Schwarzer from Steinfeld in Lower Saxony are operated all over Europe. The family-owned company has been working in the transport business for over 100 years. Herpa initially realized a current MAN TGX with udder silo trailer as one-time Edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schwarzer Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Night blue-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78.4 g |
| Release Date | May/June 2018 |