MAN TGX XXL Euro 6 rigid tractor, pure white
Product number:
301695-004
Listprice:
14,50 €
New type! Introduced at the IAA 2012 inHannover, the new MAN TGX rigid tractor with XXL cab is now also added to the Herpa range. Next to a new chassis, it also features the new radiator grill with the minted lion, which is also clearly recognizable on the model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | pure white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 35.4 g |
| Release Date | March/April 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Introduced at the IAA 2012 inHannover, the new MAN TGX rigid tractor with XXL cab is now also added to the Herpa range. Next to a new chassis, it also features the new radiator grill with the minted lion, which is also clearly recognizable on the model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | pure white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 35.4 g |
| Release Date | March/April 2015 |