MAN TGX XXL Euro 6 rigid tractor "First Edition", PC
Product number:
110594
Listprice:
24,50 €
When the new MAN TGX Euro 6 was premiered worldwide at the IAA in Hannover, it was also a very special moment in the small Central Franconian village of Dietenhofen. Because parallel with the “big truck”, its respective “little brother” was produced there in the 1/87 scale based on the original plans and in cooperation with the designers and developers of MAN and – of course - in utmost secrecy. With the market launch, these high-quality models featuring the new MAN rigid tractor will be released in autumn 2012.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | First Edition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91.3 g |
| Release Date | January/February 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
When the new MAN TGX Euro 6 was premiered worldwide at the IAA in Hannover, it was also a very special moment in the small Central Franconian village of Dietenhofen. Because parallel with the “big truck”, its respective “little brother” was produced there in the 1/87 scale based on the original plans and in cooperation with the designers and developers of MAN and – of course - in utmost secrecy. With the market launch, these high-quality models featuring the new MAN rigid tractor will be released in autumn 2012.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | First Edition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91.3 g |
| Release Date | January/February 2013 |