MAN TGX XXL Euro 6 heavy duty rigid tractor "Voss"
Product number:
305761
Listprice:
19,50 €
For nearly 95 years, Voss from Dortmund has been active in the special transport industry. Latest addition to the fleet is the new MAN TGX XXL Euro 6 as four-axle heavy-load rigid tractor
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Voss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39.6 g |
| Release Date | March/April 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For nearly 95 years, Voss from Dortmund has been active in the special transport industry. Latest addition to the fleet is the new MAN TGX XXL Euro 6 as four-axle heavy-load rigid tractor
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Voss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39.6 g |
| Release Date | March/April 2016 |