MAN TGX XXL Euro 6 container semitrailer „Wandt / 10 Jahre Truck in the box“
Product number:
306089
Listprice:
39,95 €
To export MAN rigid tractors, the logistics company Wandt has designed a patented procedure to transport the individual modules in containers. For ten years, Wandt has been cooperating with MAN like that and for this anniversary, it designed a container semitrailer accordingly.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green-black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | July/August 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
To export MAN rigid tractors, the logistics company Wandt has designed a patented procedure to transport the individual modules in containers. For ten years, Wandt has been cooperating with MAN like that and for this anniversary, it designed a container semitrailer accordingly.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green-black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | July/August 2016 |