MAN TGX XXL Euro 6 6x2 Meusburger semitrailer "Kahl Schwerlast"
Product number:
306294
Listprice:
39,95 €
With this Meusburger canvas semitrailer, the forwarder Kahl transports goods up to 4.45 meters height and 4.60 meters width. The model appears especially sophisticated with the chromed rims.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kahl Schwerlast |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91 g |
| Release Date | September/October 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With this Meusburger canvas semitrailer, the forwarder Kahl transports goods up to 4.45 meters height and 4.60 meters width. The model appears especially sophisticated with the chromed rims.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kahl Schwerlast |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91 g |
| Release Date | September/October 2016 |