MAN TGX XXL Euro 5 teletrailer semitrailer "Markewitsch"
Product number:
304511
Listprice:
39,50 €
The company Gebr. Marketwitsch is based in Nuremberg and maintains five additional locations in Franconia. Recently some new MAN TGX XXL Euro 5 rigid tractors were purchased of which one is pulling a 4-axle tele-trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gebrüder Markewitsch |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.9 g |
| Release Date | March/April 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The company Gebr. Marketwitsch is based in Nuremberg and maintains five additional locations in Franconia. Recently some new MAN TGX XXL Euro 5 rigid tractors were purchased of which one is pulling a 4-axle tele-trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gebrüder Markewitsch |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.9 g |
| Release Date | March/April 2015 |