MAN TGX XXL dump semitrailer "Trio-Trans"
Product number:
158749
Listprice:
24,50 €
Next to refrigerated trucks, Trio-Trans from Fridberg also operates some tippers. The latest purchase was this MAN TGX XXL rigid tractor which was combined with a trough trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | July/August 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Next to refrigerated trucks, Trio-Trans from Fridberg also operates some tippers. The latest purchase was this MAN TGX XXL rigid tractor which was combined with a trough trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | July/August 2011 |