MAN TGX XXL curtain canvas semitrailer "Wandt/Herpa"
Product number:
153706
Listprice:
23,00 €
Not only the already famous Herpa show trucks from the „Herpa presents world history“ line promote our company, but also not such elaborately designed semi-trailers like the curtain tarp semitrailer of the shipping company Wandt from Braunschweig. Tractor is the brand-new MAN TGX in the super elevated roof version XXL and V8 design. The MAN TGX is a complete new development – in the small and the original scale. Additional TGX driving cabin variants will follow, one is already included with these new releases: The MAN TGS LX chromium semitrailer „Talke“ (item no. 153812).
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green / red / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | September/October 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Not only the already famous Herpa show trucks from the „Herpa presents world history“ line promote our company, but also not such elaborately designed semi-trailers like the curtain tarp semitrailer of the shipping company Wandt from Braunschweig. Tractor is the brand-new MAN TGX in the super elevated roof version XXL and V8 design. The MAN TGX is a complete new development – in the small and the original scale. Additional TGX driving cabin variants will follow, one is already included with these new releases: The MAN TGS LX chromium semitrailer „Talke“ (item no. 153812).
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green / red / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | September/October 2007 |