MAN TGX XXL curtain canvas semitrailer "Playmobil"
Product number:
154710
Listprice:
24,50 €
This could be called a double feature because original and model come from Dietenhofen. The original is operated by the figurine specialist from Zirndorf, near Nuremberg, which also runs a big plant in Dietenhofen. The fleet’s semitrailer can be seen almost daily on the roads of Dietenhofen and the neighborhood.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Playmobil |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue / black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85 g |
| Release Date | July/August 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This could be called a double feature because original and model come from Dietenhofen. The original is operated by the figurine specialist from Zirndorf, near Nuremberg, which also runs a big plant in Dietenhofen. The fleet’s semitrailer can be seen almost daily on the roads of Dietenhofen and the neighborhood.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Playmobil |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue / black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85 g |
| Release Date | July/August 2008 |