MAN TGX XXL curtain canvas semitrailer "Circus Krone"
Product number:
159111
Listprice:
32,50 €
In 2011, the fleet of Circus Krone was partially replaced by MAN vehicles. As for trailers, Krone vehicles are now favored. The current Herpa model features all sponsors.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85 g |
| Release Date | November/December 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 2011, the fleet of Circus Krone was partially replaced by MAN vehicles. As for trailers, Krone vehicles are now favored. The current Herpa model features all sponsors.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85 g |
| Release Date | November/December 2011 |