MAN TGX XXL curtain canvas semitrailer „Acargo / Sons of Anarchy“
Product number:
313094
Listprice:
39,95 €
A new model with black rims and a completely yellow body, typical of a shipping company, completes the series of Acargo models at Herpa. The specially equipped MAN TGX with a lamp bar, fanfares, rotating beacons, and stationary air conditioning pulls a curtain canvas trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94.7 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A new model with black rims and a completely yellow body, typical of a shipping company, completes the series of Acargo models at Herpa. The specially equipped MAN TGX with a lamp bar, fanfares, rotating beacons, and stationary air conditioning pulls a curtain canvas trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94.7 g |
| Release Date | March/April 2021 |