MAN TGX XXL curtain canvas EuroCombi "Homtrans"
Product number:
156653
Listprice:
32,50 €
The forwarding company Homtrans is an internationally active logistic company with headquarters in Rostock. Subsidiaries in the ferry harbor Mukran / Saßnitz and in Sankt Petersburg provide for a smooth traffic to the GUS and the Baltic states. The company, which was founded in 1990, employs almost 140 people. We are releasing a EuroCombi with an MAN TGX tractor and big XXL cab in the 1/87 scale.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Homtrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | January/February 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company Homtrans is an internationally active logistic company with headquarters in Rostock. Subsidiaries in the ferry harbor Mukran / Saßnitz and in Sankt Petersburg provide for a smooth traffic to the GUS and the Baltic states. The company, which was founded in 1990, employs almost 140 people. We are releasing a EuroCombi with an MAN TGX tractor and big XXL cab in the 1/87 scale.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Homtrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | January/February 2010 |