MAN TGX XXL chrome tank semitrailer „Lugmair“ (A)
Product number:
159715
Listprice:
27,50 €
Herpa presents the MAN TGX with chrome-plated chemical tank trailer of Lugmair from Roitham, Austria in a new design. The model already features the forwarder’s new design.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lugmair |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Wine red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78.6 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa presents the MAN TGX with chrome-plated chemical tank trailer of Lugmair from Roitham, Austria in a new design. The model already features the forwarder’s new design.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lugmair |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Wine red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78.6 g |
| Release Date | May/June 2012 |