MAN TGX XXL bulk volume semitrailer "Petschl" (A)
Product number:
153843
Listprice:
24,00 €
With just one truck, master carpenter Josef Petschl from Haag in Perg in Upper Austria founded the transport company in 1930. Today, the company is one of the most versatile transport service providers in Austria with a broadly positioned fleet. From curtain tarp semitrailers to tank semitrailers and refrigerated box trailers - Petschl is capable to effortlessly handle nearly any transportation task. The H0 model is a curtain tarp semitrailer with a 2-axle MAN TGX XXL tractor and a 4-axle Meusburger mega trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Petschl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Release Date | November/December 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With just one truck, master carpenter Josef Petschl from Haag in Perg in Upper Austria founded the transport company in 1930. Today, the company is one of the most versatile transport service providers in Austria with a broadly positioned fleet. From curtain tarp semitrailers to tank semitrailers and refrigerated box trailers - Petschl is capable to effortlessly handle nearly any transportation task. The H0 model is a curtain tarp semitrailer with a 2-axle MAN TGX XXL tractor and a 4-axle Meusburger mega trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Petschl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Release Date | November/December 2007 |