MAN TGX XXL Box semitrailer "DHL"
Product number:
065870
Listprice:
16,50 €
New type! The current MAN TGX XXL enhances the N-track - 1/160 scale truck assortment. This new tractor featuring the design of the international transport giant DHL is released with a box trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | DHL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 27 g |
| Release Date | March/April 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The current MAN TGX XXL enhances the N-track - 1/160 scale truck assortment. This new tractor featuring the design of the international transport giant DHL is released with a box trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | DHL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 27 g |
| Release Date | March/April 2011 |