MAN TGX XXL 680 / TGA XXL 660 heavy-duty "Kahl"
Product number:
155939
Listprice:
42,50 €
In this set, we combine two heavy MAN tractors. Included are the MAN TGX XXL 680 and the MAN TGA XXL 660, which both push or pull a heavy-load roller with 16 center lines. The original scenario stems from the forwarder Kahl from Moers.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kahl Schwerlast |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 150 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In this set, we combine two heavy MAN tractors. Included are the MAN TGX XXL 680 and the MAN TGA XXL 660, which both push or pull a heavy-load roller with 16 center lines. The original scenario stems from the forwarder Kahl from Moers.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kahl Schwerlast |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 76 x 50 mm |
| Weight | 150 g |
| Release Date | July/August 2009 |