MAN TGX XXL 680 Goldhofer low boy semitrailer "Riwatrans"
Product number:
302692
Listprice:
36,50 €
The new Goldhofer center line is released in the design of the fictitious forwarder Riwatrans. It is pulled by an MAN TGX XXL 680 Euro 5 rigid tractor with ballast pick-up.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 327 x 76 x 50 mm |
| Weight | 131.7 g |
| Release Date | September/October 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new Goldhofer center line is released in the design of the fictitious forwarder Riwatrans. It is pulled by an MAN TGX XXL 680 Euro 5 rigid tractor with ballast pick-up.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 327 x 76 x 50 mm |
| Weight | 131.7 g |
| Release Date | September/October 2013 |