MAN TGX XXL 560 Euro 6 heavy load tractor
Product number:
304382
Listprice:
19,95 €
New type! At the IAA 2014 in Hannover the new MAN TGX Euro 6 heavy load rigid tractor with 560 or 640 HP was premiered. Herpa realized the respective models promptly with new heavy-duty towers and modifi ed chassis and new vehicle front for the retail program.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Blue metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41.1 g |
| Release Date | January/February 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! At the IAA 2014 in Hannover the new MAN TGX Euro 6 heavy load rigid tractor with 560 or 640 HP was premiered. Herpa realized the respective models promptly with new heavy-duty towers and modifi ed chassis and new vehicle front for the retail program.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Blue metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41.1 g |
| Release Date | January/February 2015 |