MAN TGX XXL 4-axle low boy semitrailer "Zürcher" (CH)
Product number:
156479
Listprice:
36,50 €
We are premiering a heavy goods vehicle in airbrush design. The original stems from the Zürcher Kies and Transport AG, founded in 1933. In the course of time, the company changed from solely gravel extraction and bulk cargo transports to a competent and comprehensive service provider in the construction industry. Today, next to the dumpers also various cranes, special- and heavy goods vehicles are available.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Zürcher |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
We are premiering a heavy goods vehicle in airbrush design. The original stems from the Zürcher Kies and Transport AG, founded in 1933. In the course of time, the company changed from solely gravel extraction and bulk cargo transports to a competent and comprehensive service provider in the construction industry. Today, next to the dumpers also various cranes, special- and heavy goods vehicles are available.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Zürcher |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2009 |