MAN TGX XLX volume semitrailer "Gruber"
Product number:
156103
Listprice:
24,50 €
The forwarding company Gruber was founded in 1936. The headquarter is located in Ora (Auer) in Italia. The forwarder’s fleet consists of 560 trucks. Core business is transporting large-volume goods and heavy loads. We release a MAN TGX model with medium-size cabin XLX and a volume trailer with curtain canvas.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gruber |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company Gruber was founded in 1936. The headquarter is located in Ora (Auer) in Italia. The forwarder’s fleet consists of 560 trucks. Core business is transporting large-volume goods and heavy loads. We release a MAN TGX model with medium-size cabin XLX and a volume trailer with curtain canvas.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gruber |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | July/August 2009 |