MAN TGX XLX tank container semitrailer "Gartner KG" (A)
Product number:
154949
Listprice:
23,50 €
The Gartner KG is one of the biggest forwarding companies in Austria. It comprises of approx. 1000 trucks. The logistic center with warehouse and trans-shipment center is based in the Upper Austrian Lambach. The German subsidiary is located in Kehl, strategically located directly at the border to France. Our model is a MAN TGX with the medium-sized XLX cabin. The model is loaded with an extended tank trailer with 20ft. container frame.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gartner KG Österreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74 g |
| Release Date | September/October 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Gartner KG is one of the biggest forwarding companies in Austria. It comprises of approx. 1000 trucks. The logistic center with warehouse and trans-shipment center is based in the Upper Austrian Lambach. The German subsidiary is located in Kehl, strategically located directly at the border to France. Our model is a MAN TGX with the medium-sized XLX cabin. The model is loaded with an extended tank trailer with 20ft. container frame.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gartner KG Österreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74 g |
| Release Date | September/October 2008 |