MAN TGX XLX swap body truck ambulance "Fire brigade Kassel / environmental protection"
Product number:
095952
Listprice:
34,95 €
In addition to the Fahrtec ambulance of the Kassel fire department, Herpa also releases the MAN swap-body truck with a swap container for environmental protection of the Kassel fire department. The roll-on/roll-off container will be designed true to the original in the still up-to-date design.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 58.6 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In addition to the Fahrtec ambulance of the Kassel fire department, Herpa also releases the MAN swap-body truck with a swap container for environmental protection of the Kassel fire department. The roll-on/roll-off container will be designed true to the original in the still up-to-date design.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 58.6 g |
| Release Date | March/April 2021 |