MAN TGX XLX silo trailer "Silo Melmer / PITZTAL.com" (A)
Product number:
303699
Listprice:
32,50 €
Another model of Silo Melmer from Pitztal is released. The red MAN TGX with XXL cab and udder silo superstructure pulls an udder silo trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75.8 g |
| Release Date | July/August 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Another model of Silo Melmer from Pitztal is released. The red MAN TGX with XXL cab and udder silo superstructure pulls an udder silo trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75.8 g |
| Release Date | July/August 2014 |