MAN TGX XLX silo semitrailer "Silo Melmer / Starkenberger Bier" (A)
Product number:
121743
Listprice:
59,95 €
One of the latest silo trailers of Silo Melmer from Imst features an advertisement for Starkenberger beer. The entirely golden model requires stencil and halftone printing in various colors. More than 30 prints and many painting processes make the model a highlight.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Gold -colored |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 243.7 g |
| Release Date | November/December 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
One of the latest silo trailers of Silo Melmer from Imst features an advertisement for Starkenberger beer. The entirely golden model requires stencil and halftone printing in various colors. More than 30 prints and many painting processes make the model a highlight.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Gold -colored |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 243.7 g |
| Release Date | November/December 2016 |