MAN TGX XLX silo semitrailer "Melmer / PITZTAL.com" (A)
Product number:
301534
Listprice:
29,50 €
After the strikingly red silo trailer, we now released the current white semitrailer of the forwarder Melmer from Imst. The rear features a photo of the company owner Rupert Melmer as skier.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.7 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the strikingly red silo trailer, we now released the current white semitrailer of the forwarder Melmer from Imst. The rear features a photo of the company owner Rupert Melmer as skier.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.7 g |
| Release Date | November/December 2012 |