MAN TGX XLX roll-off container truck "Feuerwehr Essen"
Product number:
093279
Listprice:
34,95 €
The popular series of the fire brigade Essen is continued with an MAN TGX XLX with swap body which was newly acquired in 2017. The truck features a hook system and carries the swap body AB-Foam.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Essen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 56.6 g |
| Release Date | September/October 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The popular series of the fire brigade Essen is continued with an MAN TGX XLX with swap body which was newly acquired in 2017. The truck features a hook system and carries the swap body AB-Foam.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Essen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 56.6 g |
| Release Date | September/October 2017 |