MAN TGX XLX rigid tractor "Sonderedition Jochen Hahn" (PC)
Product number:
110563
Listprice:
29,50 €
Jochen Hahn has been a race driver in truck sports since 2000 - initially for Mercedes-Benz and since 2008, on MAN truck vehicles. As special "Jochen Hahn" edition, MAN has now launched a very specially equipped rigid tractor edition, which - produced as very small edition of 5 vehicles only - was given away to customers at the Nürburgring in July 2012. Herpa realized this extraordinary rigid tractor as modell and presents this vehicle in proper style in a high-quality Private Collection showcase with the model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Jochen Hahn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 67 x 71 mm |
| Weight | 91 g |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Jochen Hahn has been a race driver in truck sports since 2000 - initially for Mercedes-Benz and since 2008, on MAN truck vehicles. As special "Jochen Hahn" edition, MAN has now launched a very specially equipped rigid tractor edition, which - produced as very small edition of 5 vehicles only - was given away to customers at the Nürburgring in July 2012. Herpa realized this extraordinary rigid tractor as modell and presents this vehicle in proper style in a high-quality Private Collection showcase with the model.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Jochen Hahn |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 67 x 71 mm |
| Weight | 91 g |