MAN TGX XLX refrigerated semitrailer "Wolf Transporte"
Product number:
301770
Listprice:
29,50 €
The airbrush artist Angelina Höfler has designed the rigid tractor for the forwarder Wolf from the Bavarian Eggolsheim at Forchheim. The tractor/trailer truck with refrigerated trailer and two-piece chrome wheels is a one-time edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wolf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | January/February 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The airbrush artist Angelina Höfler has designed the rigid tractor for the forwarder Wolf from the Bavarian Eggolsheim at Forchheim. The tractor/trailer truck with refrigerated trailer and two-piece chrome wheels is a one-time edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wolf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | January/February 2013 |