MAN TGX XLX lowliner flattrailer with counterweight for Liebherr LR 1600/2 "Wasel Krane"
Product number:
303071
Listprice:
59,50 €
The Liebherr caterpillar crane LR 1600/2 continues to grow in the design of the Bergheim-based company Wasel Krane. After the crawler chassis, center piece and counterweight, the so-called SA-rack now enhances the bulky caterpillar crane. First girder mast pieces and hook blocks are scheduled to follow.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 112.6 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Liebherr caterpillar crane LR 1600/2 continues to grow in the design of the Bergheim-based company Wasel Krane. After the crawler chassis, center piece and counterweight, the so-called SA-rack now enhances the bulky caterpillar crane. First girder mast pieces and hook blocks are scheduled to follow.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 112.6 g |
| Release Date | March/April 2014 |