MAN TGX XLX Kempf Stöffel-Liner "Thöling"
Product number:
301954
Listprice:
29,50 €
For over 60 years, the forwarder Thöling from Flettmar near Hannover has been part of the transport business. The current Kempf Stöffel-Liner is operated next to Tautliners and tank trailers.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Thöling |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72.8 g |
| Release Date | November/December 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For over 60 years, the forwarder Thöling from Flettmar near Hannover has been part of the transport business. The current Kempf Stöffel-Liner is operated next to Tautliners and tank trailers.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Thöling |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72.8 g |
| Release Date | November/December 2013 |