MAN TGX XLX Euro6 silo semitrailer truck "Silo Melmer / Teddybär 1.4"
Product number:
312523
Listprice:
42,95 €
New in the fleet of the Silo Melmer forwarding company from Imst is this MAN silo semitrailer, which advertises the “Mission Teddybär 1.4” campaign. Unfortunately, the event in Carinthia had to be postponed to 2021, but the semitrailer will remain in Silo Melmer’s fleet. Herpa realizes the model in a one-time edition, true to the original.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 82.8 g |
| Release Date | November/December 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New in the fleet of the Silo Melmer forwarding company from Imst is this MAN silo semitrailer, which advertises the “Mission Teddybär 1.4” campaign. Unfortunately, the event in Carinthia had to be postponed to 2021, but the semitrailer will remain in Silo Melmer’s fleet. Herpa realizes the model in a one-time edition, true to the original.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 82.8 g |
| Release Date | November/December 2020 |