MAN TGX XLX Euro 6c Tipper semitrailer with thermal insulation "Trio-Trans"
Product number:
310673
Listprice:
39,95 €
New type! In addition to the round tipper semitrailers in the Herpa range, Herpa now also offers a new fully-insulated thermal body semitrailer. The new body will also feature an appropriate canvas cover, which can be removed. The first model will be a brand new vehicle of the company Trio-Trans from Friedberg near Augsburg, Bavaria.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65.6 g |
| Release Date | July/August 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! In addition to the round tipper semitrailers in the Herpa range, Herpa now also offers a new fully-insulated thermal body semitrailer. The new body will also feature an appropriate canvas cover, which can be removed. The first model will be a brand new vehicle of the company Trio-Trans from Friedberg near Augsburg, Bavaria.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65.6 g |
| Release Date | July/August 2019 |