MAN TGX XLX Euro 6c flattrailer with 2 tower parts LR 1600/2 "Wasel"
Product number:
306928
Listprice:
69,95 €
New type! Herpa’s Liebherr caterpillar crane LR 1600/2 continues to grow. The big lattice mast point is released as transport for the Wasel caterpillar crane. Next to this transport with two lattice towers two additional transports with the boom foot and the headpiece will follow in a timely manner. Then the big caterpillar crane will be fully equipped to set up wind turbines.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78.3 g |
| Release Date | March/April 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Herpa’s Liebherr caterpillar crane LR 1600/2 continues to grow. The big lattice mast point is released as transport for the Wasel caterpillar crane. Next to this transport with two lattice towers two additional transports with the boom foot and the headpiece will follow in a timely manner. Then the big caterpillar crane will be fully equipped to set up wind turbines.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 78.3 g |
| Release Date | March/April 2017 |