MAN TGX XLX Euro 6c bulk silo semitrailer truck "Silo Melmer / Bergalarm"
Product number:
312172
Listprice:
49,95 €
Bergalarm is a trio of musicians from Tyrol who, closely tied to their region, play music from the Tyrolean Oberland. For the likewise local transport company Silo Melmer, reason enough to design a semitrailer to promote the music trio. Herpa also realizes this model as a highlight.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77.9 g |
| Release Date | July/August 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Bergalarm is a trio of musicians from Tyrol who, closely tied to their region, play music from the Tyrolean Oberland. For the likewise local transport company Silo Melmer, reason enough to design a semitrailer to promote the music trio. Herpa also realizes this model as a highlight.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77.9 g |
| Release Date | July/August 2020 |