MAN TGX XLX Euro 6c 6x2 curtain canvas semitrailer "H.D.T.V."
Product number:
311014
Listprice:
44,95 €
In cooperation with MAN Oldenburg, H.D.T.V. from Wiefelstede designed the trailer for this semitrailer. The three-axle tractor is also equipped with high pipes. Unfortunately, the Herpa model has to do without the light box for technical reasons.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | H.D.T.V. Logistik Fernfahrer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97.1 g |
| Release Date | November/December 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In cooperation with MAN Oldenburg, H.D.T.V. from Wiefelstede designed the trailer for this semitrailer. The three-axle tractor is also equipped with high pipes. Unfortunately, the Herpa model has to do without the light box for technical reasons.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | H.D.T.V. Logistik Fernfahrer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97.1 g |
| Release Date | November/December 2019 |