MAN TGX XLX Euro 6 refrigerated box semitrailer "50 years Röhlich"
Product number:
305389
Listprice:
44,50 €
"Was Sie wollen – Röhlich bringt´s ins Rollen" (whatever you want, Röhlich gets it up to speed) is the slogan of the forwarder Röhlich from Marktoberdorf, south-east of Memmingen. The company has been active Europe-wide since 1965 and therefore celebrates its 50th anniversary this year.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Röhlich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.7 g |
| Release Date | November/December 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
"Was Sie wollen – Röhlich bringt´s ins Rollen" (whatever you want, Röhlich gets it up to speed) is the slogan of the forwarder Röhlich from Marktoberdorf, south-east of Memmingen. The company has been active Europe-wide since 1965 and therefore celebrates its 50th anniversary this year.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Röhlich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.7 g |
| Release Date | November/December 2015 |