MAN TGX XLX Euro 5 stake semitrailer with girder mast parts 6m "Wasel Krane"
Product number:
304696
Listprice:
59,50 €
At Herpa, the new caterpillar crane Liebherr LR 1600/2 also goes into the second expansion stage. With six additional semitrailers, the Derrick boom is now transported to the building site. First, one semitrailer transports the two first ballast weights. Another semitrailer transports the 12 m lattice tower especially designed for the Derrick while a third semitrailer transports a new 6 m section and two more ballast weights. Another three semitrailers of Wasel Krane with the new Derrick components will follow until September 2015.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 106 g |
| Release Date | May/June 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
At Herpa, the new caterpillar crane Liebherr LR 1600/2 also goes into the second expansion stage. With six additional semitrailers, the Derrick boom is now transported to the building site. First, one semitrailer transports the two first ballast weights. Another semitrailer transports the 12 m lattice tower especially designed for the Derrick while a third semitrailer transports a new 6 m section and two more ballast weights. Another three semitrailers of Wasel Krane with the new Derrick components will follow until September 2015.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 106 g |
| Release Date | May/June 2015 |