MAN TGX XLX Euro 5 semi low boy semitrailer with hook blocks for Liebherr LR 1600/2 "Wasel Krane"
Product number:
303538
Listprice:
59,50 €
New type! The hook blocks for 125 tons, 300 tons and 600 tons for the Liebherr caterpillar crane LR 1600/2 are loaded on this MAN semi-flatbed semitrailer with MAN TGX XLX Euro 5 rigid tractor. They can beused optionally on the first finished construction stage of the Liebherr crane.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 140 g |
| Release Date | May/June 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The hook blocks for 125 tons, 300 tons and 600 tons for the Liebherr caterpillar crane LR 1600/2 are loaded on this MAN semi-flatbed semitrailer with MAN TGX XLX Euro 5 rigid tractor. They can beused optionally on the first finished construction stage of the Liebherr crane.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 140 g |
| Release Date | May/June 2014 |