MAN TGX XLX Euro 5 platform semitrailer with reducing piece and end piece for Liebherr LR 1600/2 "Wasel Krane"
Product number:
303446
Listprice:
59,50 €
New type! The necessary reducing piece from S-extension arm to L-extension arm as well as the end piece of the extension arm are loaded on a platform semitrailer in conventional height. The trailer is pulled by a new MAN TGX XLX Euro 5 rigid tractor.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 100.6 g |
| Release Date | May/June 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The necessary reducing piece from S-extension arm to L-extension arm as well as the end piece of the extension arm are loaded on a platform semitrailer in conventional height. The trailer is pulled by a new MAN TGX XLX Euro 5 rigid tractor.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 100.6 g |
| Release Date | May/June 2014 |